• https://www.facebook.com/groups/osahed/
26 Mart 2012 AHEF yönetim kurulu ile2 Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanlığı görüşmesii

Değerli Arkadaşlarımız,

AHEF yönetim kurulu olarak 26 Mart Pazartesi günü için Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanlığına davet edildik. Toplantıda Kurum Başkanı Yrd.Doç Dr. Ş. Mustafa Aksoy, Kurum Başkan Yardımcıları Doç.Dr.Mustafa Öztürk, Dr.Halil Ekinci ve AHEF YK'dan Dr.Murat Girginer, Dr.Halil Aktaş, Dr.Akif Emre Eker, Dr. Şenol Atakan, Dr.Kadir Can Tuncel, Dr.Zafer Kalaycıoğlu hazır bulundular.
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonunu olarak ülkedeki yapılanmamızı, üye dernekleri, vizyon, misyon ve hedeflerimizi, AHEF profesyonellerini, stratejik planlamalarımızı, AB ve sosyal projelerimizi anlattık. AHEF'in sahanın en güçlü örgütü ve çatısı olduğunu hatırlattık. Avrupa Birliği projelerimizi ve UEMO üyeliği ile uluslararası platformda yer aldığımızı anlattık. Sahada çalışan aile hekimlerinin ve aile sağlığı elemanlarının motivasyonunun azaldığı, gelecek kaygılarının arttığından söz ederek, 42 maddeden oluşan sorunlar raporunu sunduk.
Sahadaki aile hekimlerinin şimdiye kadar çıkan yönetmeliklerden farklı şekillerde etkilendiklerini, bu tarz yönetmeliklerin taslak aşamasında iken mutlaka AHEF tarafından da değerlendirilmesi gerektiğini,kurumsal olarak cevaplarımızın ve çözüm önerilerimizin olacağını ifade ettik. Daha önce çıkan yönetmelikler nedeniyle, örneğin sınıflandırma ile tüm aile hekimlerinin mağdur olduğunu ayrıca tek çalışan aile hekimlerinin çok ciddi etkilendiklerini,sıkıntıları olduğunu, bunun başlangıçta öngörülemediğini hatırlattık. Kurumsal olarak sorumluluk ve görev bilinci içinde sahadaki motivasyon için gerekli hamleleri yapacağımızı belirttik.
Sonuç olarak, çalışma grupları oluşturulurken AHEF'in katılımının uygun olacağı, yönetmeliklerin taslak aşamasındayken AHEF'e iletilip görüş alınacağı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ile AHEF'in sürekli iletişim içinde olacağı; ayrıca aşı net ile ilgili açıklamanın acilen yapılacağı konularında anlaşmaya varıldı.

En önemlisi, 2013 sözleşmelerinin de Sağlık Bakanlığı ile yapılacağı, SGK ile bir sözleşme yapılmayacağı konusunda net bir bilgi aldık.

Sevgili arkadaşlar! Görevi devraldığımız 22 Ekim tarihinden beri AHEF'in kurumsal yapılanmasını sağlamaya çalışıyor, diğer kurum ve kuruluşlar tarafından saygın bir otorite ve güç olarak görülmesi için uğraş veriyoruz. Bir yandan da profesyonel sektör temsilcileri ile çalışarak etkili bir iletişim ve itibar yönetimi ile ülke sağlığı adına ne kadar önemli bir görevi üstlendiğimizi açıklıyoruz. Yaptığımız basın toplantısına gösterilen yoğun ilgi ve sonrasındaki talepler üzerine yapılan canlı yayınlarla bu amacımıza giden yolda ne kadar doğru adımlar attığımızı gördük. Sorunlarımızı konuşmak, çareler üretmek için Türkiye Halk Sağlığı Başkanı 'nın bizi davet ettiği görüşmede önemli adımlar attık. Güçlü olmak adına kamuoyu desteğini önemsiyoruz. Hekimlerin saygınlığını yeniden eski değerine yükseltmeyi amaçlıyoruz. Artan saygınlığımızın bize güç vereceğini biliyoruz. Orta ve uzun vadeli hedeflerimize ulaşmak için sabırla ve gayretle çalışıyoruz. Sonuçta kazananın, aile hekimliği ve tüm aile hekimleri olacağını biliyoruz.

Göreve geldiğimiz beş aylık süreç bir başlangıçtı, daha da ileri taşıyarak tek tek tüm sorunlarımızı çözeceğiz. Ben değil, biz diyen bir yönetim anlayışını hayata geçirdik, destek ve güveninize her zaman ihtiyacımız var. Birlikte doğru planlarla hedeflerimize ulaşacağız.

Saygılarımızla....

AHEF Yönetim Kurulu Adına 
Dr.Murat Girginer 
Başkan

  
3697 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Hava Durumu