• https://www.facebook.com/groups/osahed/
AHEF Üye İl Dernekleri Başkanlar Toplantısı Sonuç Bildirgesi

AHEF Üye İl Dernekleri Başkanlar Toplantısı Sonuç Bildirgesi

PAZAR, 28 TEMMUZ 2013 19:52

AHEF Üye İl Dernekleri Başkanlar Toplantısı yapıldı işte sonuç bildirgesi...

TOPLANTI TARİHİ : 27.07.2013
TOPLANTI YERİ : ANKARA/ GÜRKENT OTEL 

AHEF EYLEM PLANI TOPLANTI TUTANAĞI
1. MHRS eylemi : MHRS sistemine sonuç alıncaya kadar veri girilmemesi randevu cetveli oluşturulmaması genel anlamda kabul edilmiştir.Bu konuda gelişebilecek durumlar için aile hekimlerinin aydınlatılması ve müdürlüklerinin aile hekimlerine ceza verilebileceği yönünde yapmış oldukları uyarıların hukuki mesnetten uzak olduğu konusunda mutabık kalınmıştır.MHRS; deadline sonuç alınıncaya kadar.(Oybirliğiyle kabul edilmiştir.)
2.Twitter eylemleri: AHEF basın-iletişim ve gerekli desteği verecek il temsilcileriyle beraber, twitter kullanım kılavuzu yayınlayacak (3 gün), aile hekimlerinin tweet atma konusunda bilgilenme ve uygulamada tecrübe kazanmalarına yardımcı olacaklar.Aynı grup twitter günlerini ve saatlerini, tweet atılacak hedef isimleri ve hashtagları düzenli olarak AHEF-Haber face grubundan ve AHEF-D , TAHEF2008 mail kanallarından bilgilendirme yapacaktır. Bu bilgilendirmeler il dernekleri tarafından, tüm aile hekimlerine aktarılacaktır
Twitter eylemi deadline sonuç alınıncaya kadar.(Oybirliğiyle kabul edilmiştir.)
3. Mahalli eylemler: Her dernek kendi ilinde; bulunduğu ilin özelliklerine göre özel eylem biçimleri belirleyebilir ve AHEF bilgilendirilerek bu eylemler yapılabilir.Başarılı olduğu kanaatine varılan eylemler, tüm AHEF camiasıyla paylaşılır.
a- İldeki basın yayın kuruluşlarıyla ve siyasi yapılanmalarla konu ile ilgili sıcak temas devam ettirilmelidir.
b-İlin aile hekimleri, sorunun sadece nöbet olmadığı ve bu olayda sessiz kalındığında, gelecekteki bakanlık kararlarının daha rahatsız edici olacağı konusunda aydınlatılmalıdır. Yapılan eylemlerde inanmışlık yüzdesinin süratle artırılması için il dernek yönetim ve komisyonları organize olmalıdır.
c-Aile hekimliğinde bakanlık tarafından tutturulmak istenen tüm nöbetlerin, hukuki ve sosyal tutarsızlıkları konusunda aile hekimleri, il dernekleri tarafından aydınlatılmalıdır.
d-İllerde gelişebilecek nöbet görevlendirmeleri olduğu takdirde, aile hekimlerinin davranış biçimlerinin nasıl olacağı konusunda, bilgilendirme yapılmalıdır.
e-İllerde gelişebilecek nöbet görevlendirmeleri olduğu takdirde, il derneği hukuki destek işlemlerini derhal başlatacaktır. İtiraz dosyası konusunda AHEF Hukuk Komisyonundan/AHEF Hukuk Bürosundan görüş alınacaktır.
f- Kamuoyunun, hangi nöbetlere karşı olduğumuz, hangi şartlar altında nöbetlere zorlandığımız konusunda bilgilenmesi sağlanmalıdır. Bunu sağlayıcı tedbirler il dernekleri tarafından alınır.(Oybirliğiyle kabul edilmiştir.)
4. AHEF tarafından tasarlanan, broşürler, baskılı tişörtler, afişler, il dernekleri tarafından yaptırılacaktır.
(Oybirliğiyle kabul edilmiştir.)
5. Herhangi bir ilde yeni yönetmeliğe dayanarak nöbet uygulamasının başlaması, eylemlerin kırılma noktasıdır. Bu durumda;
5.1. Ankara veya İstanbul'da AHEF tarafından açık alan eylemleri düzenlenmesi,
5.2. Ulusal kanallarda eylemler öncesi ve sonrası açık oturum programları yapılması,(Oybirliğiyle kabul edilmiştir.)
6. Sağlık Bakanı ile görüşme gerçekleşmediği takdirde, eylem süreci artarak devam edecektir.
(Oybirliğiyle kabul edilmiştir.)

AHEF

 

  
3376 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Hava Durumu