• https://www.facebook.com/groups/osahed/
AİLE HEKİMLİĞİNDE NÖBETE HAYIR BASIN AÇIKLAMAMIZ

OSMANİYE AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ

Basın açıklaması:

 19 Temmuz Cuma günü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 'Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' ile aile hekimlerinin ikinci basamakta acil servislerde görevlendirilmesinin yeniden düzenlenmesi kabul edilemez.

Önceki yönetmelikte yer alan İl hastane PDC (personel doluluk oranı) % 60 ın altına düştüğünde Aile hekimlerine nöbet yazıla biliyordu. Tüm ilde görev yapan hekimler idari görev yapan hekimler dahil nöbet sistemine dahil ediliyordu. İlimizde halen uygulanan yöntem bu idi.Bizlere de tüm bu yöntemlerle acillerde hekim eksikliği tamamlanamazsa nöbete dahil ediliyorduk.

 Bu yeni düzenleme ile basiretsiz Kamu hastaneleri yöneticilerinin il içi doktor dağılımını sağlayamamaları, kendi hastanelerinde izin vs. düzenlemelerini yapamamalarının çözümünü daha önce kriterlere bağlanan ve keyfiyetlikle aile hekimlerine nöbet  yazılmasını engelleyen maddeler kaldırılarak sağlanmaya çalışıldı.

Aile hekimlerimize daha önce adli hekimlik, spor hekimliği, askeri hekimlik, işyeri hekimliği görevlerine ek olarak acillere dolgu hekimliği yaptırılmak istendi. Aile hekimlerimiz yeni yönetmelikle keyfi olarak personel açığımız var acile aile hekimi görevlendirelim, Onlara nöbet ertesi izin vermeyelim mantığıyla nöbet tutturulmak istenmiştir. İlgi yönetmelikle buna ek olarak İlo sözleşmelerine aykırı olarak haftalık 40 saatlik mesaisine ek olarak 30 saat nöbet yazılabilmesi getirilmiştir.

Bizler Aile hekimliği yapmak istiyoruz. Aile hekimliğine geçerken sağlık bakanlığımızın bizlere verdiği eğitimler ve çıkarılan yönetmeliklere göre tarafımızı aile hekimliğinde belirledik. Ancak Aile Hekimliği Uygulaması başladığı günden bugüne toplum sağlığı merkezleri, kamu hastaneleri, İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve spor bakanlığı, Milli eğitim bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ve işlerini yapmayan ya da yapamayan kurumların sağlıkla ilgili görevlerinin, idare tarafından aile hekimlerine verilmesinin alışkanlık haline getirilmesi bizleri üzmüştür.Özetle Aile hekimliği bitirilmek istenmiştir.

"AİLE HEKİMLERİMİZE:Nöbet izni kullandırılmadan, statü sorunu nedeniyle malpraktis sorununu çözmeden, nöbete zorlanan aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarından nöbet sonrası mesailerine devam etmeleri hukuksuz yazılan defin nöbetleri, adli nöbetler hariç haftada 70 saate kadar çalışmaları beklenmektedir. Yapılan düzenleme keyfiyete açıktır ve bugüne kadar birçok örneğinde olduğu gibi keyfiyetle uygulanacaktır. Yazılmak istenen nöbet, Bakanlığımızın kendi hazırladığı Acil Sağlık Hizmetleri Yönetmeliği'ne de aykırıdır. Nöbet yazılması düşünülen kamu hastaneleri, eğitim hastaneleri, acil servisler ise eğitim yerleri değildir. Hizmet kalitesinin arttırılması yerine sağlıksız hizmet sunumuna yönelmek doğru bir anlayış değildir"

Biz aile hekimleri onurumuzla aile hekimliği yapmak istiyoruz.Keyfi olarak tüm özlük haklarımız çiğnenerek temelde aile hekimliğine karşı ,bu sistemi nasıl baltalarız diyen teknokratların getirdiği uygulamalara karşıyız.

AİLE HEKİMLİĞiNDE KEYFİ NÖBETE HAYIR.

OSMANİYE AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ

Yönetim Kurulu adına

Dr. Cengiz DAĞLARAŞTI

  
4628 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Hava Durumu