• https://www.facebook.com/groups/osahed/
AHEF:Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği'ndeki Kırmızı Çizgilerimiz

               KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZ                       

08.EYLÜL.2013 TE ANKARADA TOPLANAN İL DERNEK BAŞKANLARI VE AHEF YÖNETİM KURULU YÖNETMELİK TASLAĞI KONUSUNDA AİLE HEKİMLERİNİN KIRMIZI ÇİZGİLERİNİ BAKANLIĞA BİLDİRDİLER:


                                                                                                                                    08.09.2013

                                  AİLE HEKİMLİĞİ ÖDEME VE SÖZLEŞME YÖNETMELİK TASLAĞI  İLE İLGİLİ TALEPLERİMİZ VE KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZ

 

       Aile Hekimliğini düzenleyen 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanununun 2. maddesi ile Aile Hekimi hakkında;“kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapmaksızın her kişiye kapsamlı ve devamlı olarak belli bir mekânda vermekle yükümlü, gerektiği ölçüde gezici sağlık hizmeti veren ve tam gün esasına göre çalışan aile hekimliği uzmanı veya Sağlık Bakanlığının öngördüğü eğitimleri alan uzman tabip veya tabiptir.” tanımına yer verilmiştir.

     Aynı yasanın 3. maddesi uyarınca; “Sağlık Bakanlığı; Bakanlık veya diğer kamu kurum veya kuruluşları personeli olan uzman tabip, tabip ve aile sağlığı elemanı olarak çalıştırılacak sağlık personelini, kendilerinin talebi ve kurumlarının veya Bakanlığın muvafakatı üzerine, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılması hakkındaki hükümlerine bağlı olmaksızın, sözleşmeli olarak çalıştırmaya veya bu nitelikteki Bakanlık personelini aile hekimliği uygulamaları için görevlendirmeye yetkilidir.

 .................................BAKANLIĞA VERİLEN YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.........

      sayın Bakanlığınız tarafından düzenlenen Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliğinin tüm hükümlerini kabul etmemekle birlikte özellikle yukarıda ilk olarak açıkladığımız 13 adet maddenin mutlaka ama mutlaka değiştirilmesi gereklidir. Söz konusu 13 adet maddenin değiştirilmesi halinde diğer açıkladığımız 35 maddenin değerlendirilebilmesi mümkün olmalıdır. Aksi durumda Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu olarak hiçbir maddeyi kabul etmediğimiz bilinmelidir.

           Saygılarımızla,

                                        Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu

                                                                        

  
3187 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Hava Durumu